Kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o epickim spektaklu pt. „Bitwa Warszawska 1920”, byliśmy nieco sceptycznie nastawieni do tego myśląc, że jest to kolejny przeciętny film. Ale w rzeczywistości okazało się, że ten film ma wiele do zaoferowania i dlatego zdobył szeroką popularność.
Producentem filmu jest profesor Jerzy kiliszek, który wcześniej pracował nad serią dokumentalną o tej samej bitwie i poruszył wielu widzów. To, co fascynowało fanów „Bitwy Warszawskiej z 1920 roku”, to historyczne realia tej epickiej bitwy. Do tego na uwagę zasługują produkcyjne efekty specjalne, takie jak brawurowe ujęcia oraz starszych aktorek grających w filmie.
Poza tym majstersztykiem produkcyjnym film ten ma również inne cechy pozytywne. Przede wszystkim skupia się na pokazywaniu piękna i godności żołnierzy walczących w 1918 roku o nasze wolności. Ma to odzwierciedlenie w oparciu o postacie z różnych dziedzin polityki historycznej- cesarz Niemiec Wilhelma II, cesarz Austrii Karola Habsburga i papież Benedykt XV. Należy również podkreślić podejście twórców do tematu, czyli realizmu historycznego uderzenia bojowego Polaków i staranny dobór akcji oraz postaci przedstawionych w filmie.
Podsumowując, film „Bitwa Warszawska 1920” to imponujące arcydzieło produkcyjne, które nadal niesamowicie fascynuje widownię. Historia ta czyni nas mniejszymi fanami historii i dzięki memu możemy rozważać jej głębokie znaczenia i lepiej zrozumieć walki i ofiary tego okresu historycznego.
Dziś film Bitwa Warszawska 1920 jest uznawany za jeden z największych hitów 2020 roku w Polsce. Reżyser Jerzy Sztwiertnia przeniósł nas do czasów Powstania Warszawskiego i pokazuje tragiczne dni z przeszłości Polski.
Film Bitwa Warszawska 1920 bardzo mocno odebrano przez publiczność. Aktorzy tacy jak Borys Szyc, Zofia Wichłacz i Agnieszka Grochowska odgrywali swoje role w sposób bardzo wiarygodny. Jednocześnie film dostarcza widzom ważnych informacji na temat istoty Powstania Warszawskiego oraz jego tragicznych skutków.
Ponadto, wielu krytyków filmowych jednogłośnie uznaje, że sekwencje bitwy, sceny z walki oraz efekty specjalne są bardzo realistyczne i doskonale oddają tamte czasy.
Dzięki temu film Bitwa Warszawska 1920 stał się hitem, a obecnie trwa kampania edukacyjna promująca te ważne wydarzenia z historii Polski. Następnym ważnym aspektem są coraz liczniejsze wystawy poświęcone tematowi Powstania Warszawskiego.
Kilka tygodni po premierze filmu Bitwa Warszawska 1920 ciągle jest głośno o tej produkcji. Czyżby Polacy doświadczyli długo wyczekiwanej rewolucji w patriotyzmie? A może doceniliśmy, że czasami filmy historyczne potrafią być naprawdę wciągające i dostarczyć godzin dobrego rozrywki?
Ta produkcja filmowa została napisana na podstawie powieści opowiadającej o największym w historii zwycięstwie, jakie odniosła Polska – bitwie warszawskiej z 1920 roku. Reżyser Jerzy Hoffman miał za zadanie opowiedzieć o powstaniu niepodległego państwa polskiego po 123 latach niewoli. I to mu się udało.
Czy to Duch Powstańczy na placu boju? Co tak wzbudza patriotyczne poruszenie widzów? Odpowiedź może być całkiem prosta. Przede wszystkim potraktowanie bohaterów oraz ukazanie walki Polaków – tworzonych tu mocno osadzonych charakterologii – przepełnione jest szacunkiem. Niemniej jednak, rzecz w tym, że udało się to utrzymać bez obozowania się na tworzeniu przesadnych obrazów heroizmu czy sposobu upadek innych nacji czy państw. A to prawdziwe sztuczki filmowe!
Z perspektywy czasu bardzo trudno docenić ofiar, które składały nasze pokolenia na kartach historii. W dzisiejszych czasach mamy jednak możliwość piastowania godności narodowej poprzez akceptację ducha walki i ideałów, które polegały na oryginalnym przykazaniu Polakom, czyli „Z bronią w ręku.” Te słowa powstrzymały inwazję wojsk sowieckich i doprowadziły do powstania polskiego państwa.