Bitwa warszawska 1920


19 sierpnia 1920 roku zapisała się w dziejach Polski jako „Bitwa Warszawska” – decydujące starcie, które odwróciło bieg historii Europy.

Bitwa Warszawska miała miejsce po tym, jak Armia Czerwona rozpoczęła inwazję na II Rzeczpospolitą w czerwcu tego samego roku. Przez dwa miesiące Polacy ponosili ogromne straty wojskowe i terytorialne, uciekając w sierpniu do obrony przed bolszewickimi oddziałami. Pomimo pozornej przewagi fizycznej Armii Czerwonej, mgła nad Wisłą stanowiła przeszkodę w ich postępie i dała Polakom szansę uformowania linii obronnej na Narwi. 12 sierpnia polscy generałowie zakwestionowali mocarstwowe plany Józefa Piłsudskiego i capnęli strategiczną lokalizację, która stała się punktem wyjścia do pierwszych zmasowanych ataków polskich.

Podczas gdy czempionostwo ludu polskiego i jedność pod kierownictwem rządu oraz dowódcy-generalnego okazały się niezbędnymi elementami sukcesu Bitwy Warszawskiej, strategiczne użycie broni wykorzystanej prze Polaków nie może być pominięte. Stosunki liczebne między walczącymi stronami były trzykrotnie korzystniejsze dla Armii Czerwonej niż dla Polaków, jednak ich umiejscowienie jednostek lotniczych i skrytobójcze operacje zaskoczyły bolszewików.

Bitwa Warszawska w 1920 roku okazała się decydującym momentem historii Polski i Europy, gdyż przekreśliła możliwość utrwalenia sowieckich marzeń dyktatury proletariatu na całym kontynencie. Do dnia dzisiejszego starcie to raduje serca i budzi zasłużoną dumę w narodzie polskim. Należy podkreślić znaczenie tego ważnego wydarzenia dla naszej historii!Bitwa Warszawska 1920 – jeden z najważniejszych momentów w historii polskiej. Jak dobrze wiemy, nasz naród zmagał się z wieloma wyzwaniami i konfliktami na przestrzeni lat, ale Bitwa Warszawska stanowi szczególnie ważny punkt w naszych dziejach.

18 sierpnia 1920 roku Armia Czerwona, która robiła postępy pod rządami Lenina i Trockiego, stanęła naprzeciw Armii Polskiej, dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego. Była to walka o losy naszej ojczyzny, a skutkiem zwycięstwa był odwrót Armii Czerwonej i pośrednio także ustanowienie II Rzeczypospolitej.

By osiągnąć sukces, Polacy mieli do dyspozycji siedem dni walki oraz narodowy patriotyzm. W końcu 16 sierpnia bitwa się skończyła, a wyniki były spragnione przez cały kraj – Polskie siły okazały się gospodarzami tego starcia i udało im się odnieść zwycięstwo nad sowietami.

Dziś, stulecie bitewnych zmagań pokazuje jak ważne jest to wydarzenie dla naszej historii narodowej. Uroczystości upamiętniające tę Bitwę maja miejsce w całym kraju. To doskonała okazja aby uczcić polegtych bohaterów i ludzi, którzy walczyli o naszą niepodległoć. Powinniśmy przytoczyć Ich dokonania i odnowić nasza duma narodowa i patriootyzm aby tego rodzaju historyczne chwile nigdy więcej nie powtórzyły się na tych terenach.

Bitwa warszawska 1920 rozegrała się w czasie od 12 sierpnia do 25 sierpnia 1920 roku w okolicach Warszawy. Była to najdroższa bitwa stoczona przez Polskę podczas wojny polsko-bolszewickiej i to jedna z najważniejszych w XX wieku. Nie tylko przesądziła o losach Polski, ale i o głównym nurtem historii Europy.

Bitwa rozpoczęła się od natarcia Armii Czerwonej, które planowało zejście na Zachód, by podporządkować sobie Polskę. Generał Tuchaczyński miał odeprzeć ich atak mając przy tym znaczną przewagę liczebną. Jednak ludzie bojowi Armii Czerwonej byli cztery razy silniejsi od generała.

Polacy natomiast nie ustawali w walce pomimo ogromnych strat. Pierwszy „cud woliszy” uderzenia pozycyjnego, jak również dywersyjnego miał miejsce 16 sierpnia. Straty Armii Czerwonej sięgnęły 40 tysięcy strat, który spowodował zmniejszenie zdolności bojowych.

Po dwóch tygodniach zaciętego boju armia carskas została całkowicie rozgromiona, a polskie wojsko szturmem zajmuj większość jej twierdz. Bitwa warszawska 1920 to kluczowe starcie XX wieku, które uratowalo naród polski i dało podstawe do odzyskanai niepodległości polskiego narodu.

Related Posts